Cookies Wij gebruiken cookies om de website optimaal te laten functioneren en om in te spelen op de informatiebehoefte van onze bezoekers. Door gebruik te maken van onze website stemt u in met het plaatsen van cookies. Lees meer hierover in onze privacy- en cookieverklaring.
Zoeken
Tekstgrootte

Informatie over aspecten van PIJN tijdens EFIC 2019 september

Geplaatst op: 29 augustus 2019

IN samenwerking met Pijnpatiënten met 1 stem delen we de onderstaande informatie over het streamen van sprekers op de EFIC-congres(European Pain Federation):

Dear all

 

We are reaching out to all of our friends and partners in the patient community to help spread the word of our ‘’patient plenaries’’ this year at the EFIC congress.

 

This year at EFIC2019 we are launching the concept of ‘patient plenaries’; web-streamed interviews with the plenary speakers at our 2019 congress, where they are asked to explain their talk to a patient audience. We hope this concept is successful and that we reach as many people in the patient community as possible.

 

How will it work?

The interviews will be webstreamed on our EFIC Facebook page. All you have to do is click on the page at the time of the interview. Follow us at: https://www.facebook.com/EFICorg/

We are in the minds of finalizing the program but we have already a preliminary overview of the talks below.

Afbeelding: Tabel